Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Vertel ik mijn nicht dat haar dochter (3) autistisch is?

 

Beste Sander,
Ik vermoed dat het 3-jarige dochtertje van mijn nicht autistisch is (komt meer voor in onze familie). Mijn vraag is of ik mijn nicht op de hoogte moet stellen van mijn vermoeden.
Groeten van Zomer

 

Het advies

Expert

Sander Begeer

Autisme expert

Beste Zomer,
Wees altijd voorzichtig met het geven van ongevraagde adviezen. Als uw nicht er niet om vraagt zou ik dit vermoeden niet aan haar kenbaar maken. Het is voor experts, behandelaars of mensen die diagnoses stellen, zeer moeilijk om met zekerheid vast te stellen of een driejarige autistisch is. Daarnaast komt autisme bij meisjes zeer weinig voor, ook als de familie erfelijk belast is. De kans is dus het grootst dat uw nichtje niet autistisch is.

Autisme komt meer voor in uw familie. Bij familieleden van mensen met autisme kan er sprake zijn van autistische trekken, die niet leiden tot een diagnose (ook niet tot PDD-NOS), dit wordt wel het ‘broader autism phenotype’ genoemd. Autisme wordt toenemend gezien als een continuüm, met een groep die ‘hoog’ scoort, en die we autistisch noemen, maar ook met mensen die in een schemergebied zitten. Op dezelfde manier kan iedereen in verschillende mate angstig aangelegd zijn, maar zijn er maar weinig mensen met een angststoornis. Het zou kunnen dat uw nichtje in deze categorie valt. In dat geval is er niet veel verloren als u uw vermoeden niet of pas later kenbaar maakt.

Afgezien hiervan bestaat er natuurlijk de kans dat uw nichtje wel degelijk autistisch is. De vraag is dan welke schade het oplevert als u uw vermoeden niet kenbaar maakt. Er bestaat op dit moment geen genezing voor autisme. Wel is het zo dat behandelingen die vroeg gestart worden kinderen kunnen helpen om met hun autisme om te gaan. Betrouwbare onderkenning voor het derde jaar is echter niet mogelijk, dus er is nog tijd van leven. Het is een dilemma, en ik weet natuurlijk niet waar uw vermoeden op gebaseerd is, maar ik zou het voorlopig laten rusten. Houdt het in de gaten en op een later moment, indien haar moeder of vader erover begint, kunt u wellicht openheid geven over uw vermoeden.

Vriendelijke groeten,
Sander Begeer

 

  • Dr. Sander Begeer (1973) is universitair docent bij de afdeling ontwikkelingspsychologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij is gepromoveerd op een onderzoek naar de sociaal emotionele ontwikkeling van normaal intelligente kinderen met autisme spectrum stoornissen.

    Via de website van Autism Research Amsterdam www.ara.vu.nl kunt u zijn wetenschappelijke artikelen gratis downloaden.

Meer weten over dit thema? Bekijk Autisme
Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes
Training

Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes

  • Herken én doorbreek je belemmerende familiepatronen
  • Ontdek hoe je je eigen pad kunt bewandelen en voel je vrijer
  • Inspirerende video’s en opdrachten onder begeleiding van een contextueel therapeut
  • Gratis special: 'Je plek in de familie' t.w.v. €9,95
Bekijk de training
Nu maar
€ 69,-
Deel dit artikel:
9 november 2009 | Laatst gewijzigd op 18 maart 2020

Lees ook deze artikelen

Strijd tussen narcistische moeder en pasgeboren baby
Kort

Strijd tussen narcistische moeder en pasgeboren baby

Hoe reageren narcistische vrouwen op de komst van hun baby? Een zuigeling die alle aandacht opeist, ...
Lees verder
Waarom de zon ons gezonder en gelukkiger maakt
Branded content

Waarom de zon ons gezonder en gelukkiger maakt

Hoera, de zon laat zich weer vaker zien. En dat is fijn, want een dagelijkse portie zon maakt ons ge...
Lees verder
Stress – herken de fysieke signalen
Verhaal

Stress – herken de fysieke signalen

Wie voortdurend meer dingen te doen heeft dan er uren in de dag zitten, kan een akelig opgejaagd gev...
Lees verder
Stress – herken de fysieke signalen
Verhaal

Stress – herken de fysieke signalen

Wie voortdurend meer dingen te doen heeft dan er uren in de dag zitten, kan een akelig opgejaagd gev...
Lees verder
‘Mijn zoon is geen crimineel. Hij heeft húlp nodig’
Artikel

‘Mijn zoon is geen crimineel. Hij heeft húlp nodig’

Ze had alles al geprobeerd, maar uiteindelijk moest Elayne (53) machteloos toezien hoe haar zoon Dan...
Lees verder
Zo’n kind loopt op zijn tenen
Artikel

Zo’n kind loopt op zijn tenen

Lees verder
‘Ik wil je nooit meer zien’
Artikel

‘Ik wil je nooit meer zien’

‘Afgewezen worden door je eigen volwassen kind is de ergste afwijzing die een mens kan overkomenâ€...
Lees verder
Mijn broers relatie verpest alles
Advies

Mijn broers relatie verpest alles

    Beste Jolet, Ik ben een man van 24 met een iets jongere broer. Mijn broer en ik zijn a...
Lees verder
Na het overlijden van mijn vader ben ik mezelf verloren
Advies

Na het overlijden van mijn vader ben ik mezelf verloren

Als je vader overlijdt kan dat jou als persoon veranderen - je onbevangenheid wegnemen. Therapeut Ge...
Lees verder
Hoe leg ik uit dat oma depressief is?
Advies

Hoe leg ik uit dat oma depressief is?

Mijn schoonmoeder is manisch-depressief. Als we bij haar op bezoek zijn met onze kinderen (7 en 4) p...
Lees verder
5937