Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Ik kom niet verder dan verliefdheid

Beste Willem,
Sinds mijn 16de (ik ben nu 36) heb ik angsten en paniekaanvallen wanneer de verliefdheid overgaat. Ik krijg geen gevoel ervoor terug maar raak direct in paniek. Op mijn 16de was ik acht maanden heel erg verliefd en dat was van de ene op de andere dag weg, dit kon ik niet accepteren en raakte in een depressie, met medicijnen is dat toen behandeld.

Ik heb vijf serieuze relaties erna gehad waar ik telkens weer die angsten bij krijg zodra het verliefdheidgevoel weggaat. Zit er in mijn onderbewuste nog iets van wat er gebeurd is op mijn 16de?

Hoe kan ik hier vanaf komen, daar al mijn relaties stranden omdat de angst mijn gevoelens die vaak nog moeten groeien ondermijnen? Ik weet niet of het de ‘onzekerheid’ is die mij zoveel angst aanjaagt omdat ik vanaf dat moment niet meer zeker van mijn gevoel ben of dat ik het idee heb dat het ‘t begin van het einde is voor die relatie en ik iemand zijn hart moet breken en zelf weer een teleurstelling moet wegslikken.

Hartelijk dank voor uw antwoord. Liliane

Het advies

Expert

Willem van de Sanden

Psychotherapeut

Hallo Lilliane,
Twintig jaar onzekerheid en teleurstellingen in de liefde. Dat is niet niks. Erg rot voor jou en ook voor je geliefden. Het lijkt erop dat wat je beschrijft een patroon geworden is. Je zou kunnen zeggen een soort onbewust scenario in je lijf en geest dat telkens weer op dezelfde manier verloopt. Hoe raar dat ook mag klinken: het is iets wat je zelf doet en dat betekent dat je het ook kan ondoen. Een patroon kan het makkelijkst doorbroken worden in de beginfase. Anders beginnen – met andere verwachtingen – is anders doorgaan.

Zoek uit hoe een verliefdheid bij jou begint. Schrijf alle antwoorden op de volgende vragen op. Dan krijg je er meer greep op. Op wat voor soort mensen wordt jij verliefd? Wat heb je daar voor gedachten en gevoelens bij? Wat verwacht je ervan? Ik kan me voorstellen dat je na al die negatieve ervaringen ook negatieve verwachtingen hebt. Of blijf je optimistisch? Hoe ga je met elkaar om? Het kan zijn dat je door je negatieve ervaringen terughoudend en minder spontaan bent geworden en je gevoel onder controle houdt. Hoe waardeer je jezelf?

Belangrijk is dat je weer onbevangen verliefd kan zijn dus schrap alle negatieve verwachtingen. Blijf jezelf en probeer de ander te leren kennen en laat je kennen. Wie is het? Wat waardeer je? Wat boeit je? Verliefdheid is meestal een tijdelijk gevoel. Het is een soort plankenkoorts. Bijna een psychose soms. Dus schrik niet wanneer dat gevoel verdwijnt. Dat is normaal!

Jouw probleem is, lijkt mij, hoe je van daaruit verder gaat. Na verliefdheid komt liefde. Liefde is gebaseerd op wederzijdse waardering en voldoende kunnen delen zodat je het leven met die persoon wilt delen. Geef niet meer dan je hebt maar doe dat met passie. En: loop niet te hard. Laat je niet opjagen. Neem de tijd ervoor. Bouw de relatie rustig op.

Een relatie is ook een keuze. Kiezen voor iemand (en voor jouw verlangen) helpt om je te motiveren om er iets van te maken. Accepteer je paniek! Zie dat niet als een goede reden om te stoppen maar vraag hulp van je geliefde om daar doorheen te komen. Dan heb je samen iets om voor te vechten en dat schept een band.

succes,

Willem van de Sanden

 

  • Willem van de Sanden is psychotherapeut. Hij schreef het boek Depressie actief overwinnen. Breng lichaam en geest in beweging, Pearson Amsterdam, ISBN: 978 90 265 1849 2

    Neem een kijkje op zijn site www.depressie-overwinnen.nl

Meer weten over dit thema? Bekijk Liefde en relaties
Deel dit artikel:
26 mei 2009 | Laatst gewijzigd op 29 april 2020

Dit vind je misschien ook interessant

Verliefd op een ander – Wat je kunt leren van een affaire
Artikel

Verliefd op een ander – Wat je kunt leren van een affa...

Als je verliefd wordt op een ander, is er vast iets mis in je eigen relatie, zo wordt vaak gedacht. ...
Lees verder
Waarom échte aandacht zo belangrijk is voor je kind
Branded content

Waarom échte aandacht zo belangrijk is voor je kind

‘Kijk mam, dit heb ik gemaakt op school.’ Je werpt een blik op het knutselwerk van je kind, zegt...
Lees verder
De 7 denkfouten bij jaloezie
Artikel

De 7 denkfouten bij jaloezie

Als je snel jaloers bent, terwijl daar weinig reden voor is, dan kan dat grote problemen opleveren. ...
Lees verder
De 7 denkfouten bij jaloezie
Artikel

De 7 denkfouten bij jaloezie

Als je snel jaloers bent, terwijl daar weinig reden voor is, dan kan dat grote problemen opleveren. ...
Lees verder
Nee Ik wil niet!
Artikel

Nee Ik wil niet!

De trouwjurk is gekocht, de taart besteld, de uitnodigingen verstuurd. Maar deze vijf mensen beslote...
Lees verder
Is hij verliefd op mij?
Advies

Is hij verliefd op mij?

Dag Ursula,Ik heb sinds een half jaar een mannelijke collega op wie ik erg dol begin te worden. Het ...
Lees verder
Liefdeslessen: verbeter je hechtingsstijl
Verhaal

Liefdeslessen: verbeter je hechtingsstijl

Inzicht in je hechtingsstijl kan veel verhelderen: dáárom val je steeds op de verkeerde of verande...
Lees verder
Is hij ook verliefd op mij?
Advies

Is hij ook verliefd op mij?

Hallo Ursela,Ik weet niet of ik met deze vraag ook bij je terecht maar ik zit er namelijk wel mee. I...
Lees verder
Bindingsangst
Artikel

Bindingsangst

Wie ooit bruut gedumpt is, gaat een nieuwe relatie misschien liever uit de weg. Die persoon heeft â€...
Lees verder
Vreemdgaan sust bindingsangst
Kort

Vreemdgaan sust bindingsangst

Bindingsangst - angst voor intimiteit - is een veel voorkomend verschijnsel bij mensen die een onvei...
Lees verder
6342