De vraag

Mijn moeder claimt me zo

Geachte mevrouw Freud,
Vooral sinds de dood van mijn stiefvader is mijn moeder heel erg gericht op zeer frequent contact met mij en mijn broer. Ik ervaar dit als erg benauwend, vooral als ze benadrukt dat wij het belangrijkste in haar leven zijn. Ze kan niet slapen als ik problemen heb. Ze belt vaak en komt vaak onaangekondigd langs, ook als ik haar net de dag daarvoor uitgebreid gesproken heb.

Ik kan me daar enorm aan ergeren, mijn telefoon laat ik soms rinkelen maar als ze voor mijn deur staat kan ik daar niet omheen. Het gekke is dat ik nu het gedrag vertoon dat zij vroeger ook naar mijn oma deed. Ze gaat erg lastig om met feedback en als ik wat hints in die richting geef, betrekt ze het nooit op zichzelf omdat ze vindt dat de familie immers zo ‘eigen’ is dat alles mag.

Ze vindt zichzelf heel modern en veel ruimtegevend. Ik baal ervan dat ik me zo erger want ze doet op zich niets verkeerd, ze is gewoon heel betrokken. Je kunt je moeder toch moeilijk zeggen dat je haar minder vaak wilt zien? Hoe pak ik dit aan?

vriendelijke groeten,
Louise

Het advies

Beste Louise,
Ja, een moeder die weduwe is geworden is een zorg, maar je door haar te laten overrompelen hoeft nu ook weer niet. Dat patronen over meerdere generaties lopen, vooral bij vrouwen, is een feit. Je moeder is eenzaam, maar dat kan haar dochter niet oplossen en haar zoon probeert het waarschijnlijk niet eens, want die zit minder aan zijn moeder vast.

Je moeder moet zelf een nieuw evenwicht zien te vinden, je kunt dat probleem niet voor haar oplossen. Er zal niets anders opzitten dan een liefhebbend, eerlijk, maar vooral stevig gesprek hoe je het wilt hebben en waar je grenzen liggen. Duidelijkheid is hier het motto. Dat je zoontje bang voor zijn oma is geeft vermoedelijk het gevoel van zijn moeder weer.

Als je meer wilt weten lees dan het boek Electra – de moeizame relatie tussen moeders en dochters, er eens op na.

Vriendelijke groeten,
Iki Freud
Iki Freud (1937) is psychoanalytica in Amsterdam. Ze was jarenlang als psycholoog en psychoanalytica verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Op dit moment is ze vrijgevestigd psychotherapeut.

Haar belangrijkste Nederlandse publicaties zijn:

  • Electra. De moeizame relatie tussen moeders en dochters. Rainbow Pockets
  • Electra. Het drama van de moeder dochterrelatie. Van Gennep
  • Mannen en moeders, De levenslange worsteling van zonen met hun moeders,
    Rainbow Delphi
Meer weten over dit thema? Bekijk Familie
Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes
Training

Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes

  • Herken én doorbreek je belemmerende familiepatronen
  • Ontdek hoe je je eigen pad kunt bewandelen en voel je vrijer
  • Inspirerende video’s en opdrachten onder begeleiding van een contextueel therapeut
  • Gratis special: 'Je plek in de familie' t.w.v. €9,95
Bekijk de training
Nu maar
€ 69,-
Deel dit artikel:
3 juni 2009 | Laatst gewijzigd op 4 juni 2020

Lees ook deze artikelen

Ik heb een afkeer van mijn moeder
Advies

Ik heb een afkeer van mijn moeder

Zolang ik mij kan herinneren heb ik een afkeer gehad van mijn, inmiddels overleden, moeder.  Ook mi...
Lees verder
Dit is de kracht van kou (voor je brein)
Branded content

Dit is de kracht van kou (voor je brein)

De dagen worden korter, de temperaturen lager. Niks mis mee, want bij kou gedijen we namelijk best g...
Lees verder
Vriendschap – Eeuwig of voor even?
Verhaal

Vriendschap – Eeuwig of voor even?

Sommige vriendschappen zijn voor altijd en andere verwateren - dat hoort bij het leven. Maar hoe is ...
Lees verder
Vriendschap – Eeuwig of voor even?
Verhaal

Vriendschap – Eeuwig of voor even?

Sommige vriendschappen zijn voor altijd en andere verwateren - dat hoort bij het leven. Maar hoe is ...
Lees verder
Ze dreigt met zelfmoord als ik ga
Advies

Ze dreigt met zelfmoord als ik ga

Beste Jolet, Ik wil bij mijn vriendin weg, maar ze dreigt met zelfmoord op het moment dat ik aangeef...
Lees verder
Het liefst heb ik nooit meer seks met hem
Advies

Het liefst heb ik nooit meer seks met hem

Ik ben 34, en ben elf jaar getrouwd met mijn 33-jarige man. We hebben twee kinderen samen. Voordat w...
Lees verder
Minder praten, meer luisteren
Artikel

Minder praten, meer luisteren

Janneke Staats leert effectief communiceren met haar kinderen
Lees verder
Als je moeder dementie heeft
Artikel

Als je moeder dementie heeft

Haar moeder heeft gevorderde dementie. Journalist Eveline Helmink beschrijft wat dat voor haarzelf b...
Lees verder
Mama, niet weggaan!
Artikel

Mama, niet weggaan!

Wat doet het met je als je moeder op een dag verdwijnt, of het gezin verlaat voor een andere man? Dr...
Lees verder
Zo moeder, zo kind
Recensie

Zo moeder, zo kind

Had u een kille of bemoeizuchtige moeder? Dikke kans dat u dan zelf ook geen prettige ouder bent. Ma...
Lees verder
6280