Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Ik wil zo graag loslaten, maar het lukt niet

Beste Gijs,
Ik heb de training loslaten gedaan. Toch heb ik er nog moeite mee om los te laten.

Ik was vannacht wakker en dacht: stel ik houd een hete kop thee vast en ik brand me eraan, zou ik vasthouden? Nee. Hoe komt het dan dat ik een bepaalde negatieve ervaring met iemand niet loslaat? Mijn verstand zegt: laat los en leef. Maar ik ben nog boos en verdrietig. Het raakt me nog steeds. Waarschijnlijk levert het me nog iets op, maar wat?

Het is de onrechtvaardigheid, de leugens, het respectloos omgaan met mij als persoon. Ik worstel hier al jaren mee. Wat kan ik doen om mezelf te genezen en verder te gaan met mijn leven? Hoe bescherm ik mezelf en hoe voorkom ik dat ik verbitterd raak?

Er speelt zich zoveel af in mijn hoofd, en ik ben de enige die daar last van heeft. Ik wou dat ik heel simpel door het leven kon gaan en gewoon mijn leven kon leiden.

Alvast bedankt
Teigetje

Het advies

Expert

Gijs Jansen

Acceptatie-therapeut

Hoi Teigetje,
Wat herkenbaar! En wat knap dat je zelf al zoekt naar wat het je oplevert. Dat getuigt van inzicht, alsof je het antwoord stiekem al weet.Want er is inderdaad altijd een reden waarom je blijft vasthouden aan verdriet en de drang om gelijk te hebben. Wat jouw redenen zijn weet ik niet, maar mag ik wat balletjes opgooien?

Ik kan me namelijk voorstellen dat het lekker voelt om gelijk te hebben. Al je regels over hoe mensen met elkaar om moeten gaan kloppen, je hebt gelijk! En toch blijken die regels in die situatie (voor die persoon) niet op te gaan. Je kunt hierover piekeren tot je in een eierkoek verandert; dan blijft de realiteit nog steeds hetzelfde. Conclusie: je hebt gelijk, én kennelijk houdt de realiteit zich niet aan dat gelijk. Kennelijk zijn er mensen die zo met jou omgaan. Kennelijk is de wereld niet zoals jij dat graag zou willen. Dat is heel naar, maar wel waar. De vraag is dus of je die waarheid nu alsnog en echt onder ogen wilt zien.

Tweede mogelijke voordeel: Je hebt een excuus om toekomstige pijn te gaan vermijden. Je legt je hart in de koelkast, in de hoop dat niemand het dan meer echt onder de gril zal leggen. Je zoekt naar een middenweg tussen liefde en angst. Probleem is alleen: liefde = angst. Kiezen voor liefde, contact en nabijheid betekent dat je bereid bent om je nogmaals te laten kwetsen. Ik lees dat die bereidheid vooralsnog ontbreekt. Dat is een keuze die veel mensen maken en wat mij betreft prima, zolang het een eigen, bewuste keuze is. De vraag is namelijk wat de prijs is van die vermijding, en hoe je straks op je leven zult terugkijken als je blijft vluchten voor de liefde.

Ik hoor dat je veel wilt, maar liever geen angst wilt. Helaas hoort angst als een Siamese tweeling bij de liefde. Laat ik dus afsluiten met de rare opmerking dat ik je in de toekomst heel veel angst gun.

Vriendelijke groet,
Gijs Jansen

Meer weten over dit thema? Bekijk Persoonlijke ontwikkeling
Training Leer loslaten
Training

Training Leer loslaten

  • Leer accepteren in plaats van vechten
  • Leer de controle los te laten
  • Leer te leven volgens je waarden
Bekijk de training
Nu maar
€ 79,-
Deel dit artikel:
28 maart 2013 | Laatst gewijzigd op 18 augustus 2022

Dit vind je misschien ook interessant

Hoogleraar Christien Brinkgreve: ‘Streven naar perfectie is een strop om je nek’
Interview

Hoogleraar Christien Brinkgreve: ‘Streven naar perfect...

Deze tijd stelt torenhoge eisen aan hoe we horen te leven, schrijft hoogleraar Christien Brinkgreve ...
Lees verder
Creatiever en relaxter: dit doen bomen voor je brein
Branded content

Creatiever en relaxter: dit doen bomen voor je brein

Wandelen in de natuur werkt niet alleen stressverlagend, bomen zouden ook nog eens ontstekingsremmen...
Lees verder
Even. helemaal. niets.
Artikel

Even. helemaal. niets.

Als je extra gevoelig bent voor alles wat er op je afkomt, kun je wel wat vaker een pauze gebruiken....
Lees verder
Even. helemaal. niets.
Artikel

Even. helemaal. niets.

Als je extra gevoelig bent voor alles wat er op je afkomt, kun je wel wat vaker een pauze gebruiken....
Lees verder
Mijn schoonouders willen dat hij met mij breekt
Advies

Mijn schoonouders willen dat hij met mij breekt

Beste Liselotte, Mijn vriend heeft 1,5 jaar geleden de keuze gekregen van zijn ouders om tussen hen ...
Lees verder
Ik wil af van die onrust
Advies

Ik wil af van die onrust

Beste Jolet, Mijn vrouw en ik zijn naar de andere kant van het land verhuisd omdat ik daar een nieuw...
Lees verder
‘Ik walg van mijn spiegelbeeld’
Artikel

‘Ik walg van mijn spiegelbeeld’

Uren zijn ze bezig om hun lelijke huid te camoufleren, of in hun wanstaltig dikke dijen te knijpen. ...
Lees verder
Toeval bestaat, maar waarom kunnen we zo slecht leven met het lot?
Artikel

Toeval bestaat, maar waarom kunnen we zo slecht leven met he...

Je denkt aan een vriend die je tien jaar niet hebt gezien, en juist op dat moment belt hij je op. To...
Lees verder
Mijn broer heeft kanker, hoe kan ik dat accepteren?
Advies

Mijn broer heeft kanker, hoe kan ik dat accepteren?

Beste Roel, Helaas is er voor de zoveelste keer kanker teruggekomen bij mijn broer. Ik was er al ban...
Lees verder
Zo worden sociale bewegingen als #MeToo groot
Artikel

Zo worden sociale bewegingen als #MeToo groot

Van vliegen tot vlees eten en van seksuele intimidatie tot Zwarte Piet: langzaam stellen we onze men...
Lees verder
2802