Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Bij mijn ouders ben ik steeds bang om iets verkeerd te doen

Hallo Wilbert,
Mijn moeder heeft de laatste paar jaar een soort van achterdocht ontwikkeld naar mijn zus en mij. Dat merken we als we iets simpels doen of juist niet doen, bijvoorbeeld onverwacht broodjes eten na een verjaardag, terwijl dit van tevoren bij niemand bekend was. Zij denkt dan dat zij de enige is die hier niets vanaf weet. Ze komt hier later met me op terug. Wat ik dan anders had kunnen doen weet ik niet, ik ben me eigenlijk van geen kwaad bewust. En zo zijn er nog heel veel voorbeelden.

Ik heb wel een beetje afstand genomen van mijn beide ouders, omdat ze nooit enthousiast zijn wanneer ik iets heb gekocht wat ik echt heel leuk vind of wanneer ik iets heel graag wil. Ze hebben altijd een oordeel klaar, die meestal niet overeen komt met mijn gevoelens of denkwijze. Maar ze doen juist wel erg veel voor mij en mijn zus. Ze passen veel op hun kleinkinderen en staan verder altijd voor ons klaar. Dat maakt het ook zo lastig. Mijn zus en ik lopen nu constant op onze tenen om maar niets verkeerd te doen. Kunt u mij tips geven hoe ik hiermee om moet gaan?

Groeten van Ina

Het advies

Beste Ina,
Het klinkt alsof jullie niet veel praten met elkaar. Er zijn oordelen, stille hints, je voelt achterdocht, jullie doen elkaar tekort. Er is ook een soort afhankelijkheid, want je ouders doen veel voor je. Wat meer duidelijkheid zou lucht kunnen brengen.

Ik spreek graag op oplossingsgerichte manier met mensen en in dit kader kan ik je aanraden te proberen het gesprek op gang te brengen door te gaan vragen naar wensen, naar dromen, naar fantasieën van je ouders. Vraag er onbevangen (dus zonder oordeel) naar, luister naar ze, laat merken wat je ervan begrijpt en vraag door over alles wat je niet begrijpt. Houd het klein, ga niet direct alle oude koeien uit de sloot halen.

Misschien gaan ze vragen wat jouw wensen zijn, misschien kun je daar iets persoonlijks over vertellen. Uiteindelijk zouden een paar gesprekken bij een gezinstherapeut (of gezinscoach, klinkt misschien wat minder bedreigend) wonderen kunnen doen. Met wonderen kunnen oplossingsgerichte therapeuten heel goed en creatief uit de voeten!

Je kunt via internet veel artikelen vinden over ‘Oplossingsgerichte therapie’ of ‘Oplossingsgerichte gespreksvoering’.

Veel succes ermee,
met vriendelijke groeten,
Wilbert Kok

 

  • Relatie- en gezinstherapeut Wilbert Kok helpt u oplossingen te vinden vanuit het systeem dat u als gezin vormt. Meer over Wilbert Kok op www.wilbertkok.nl

 

Meer weten over dit thema? Bekijk Familie
Deel dit artikel:
18 december 2008 | Laatst gewijzigd op 4 juni 2020

Dit vind je misschien ook interessant

Framing, wat is dat? Zo verkoop je een bezuiniging van 6 miljard
Artikel

Framing, wat is dat? Zo verkoop je een bezuiniging van 6 mil...

Prinsjesdag komt er weer aan. Hoe gaat het kabinet ons dit jaar overtuigen van de noodzaak nog eens ...
Lees verder
‘We bieden een luisterend oor, dat is vaak al genoeg’
Branded content

‘We bieden een luisterend oor, dat is vaak al genoeg’

Gaat het even niet zo lekker? Dan kun je als jongvolwassene bellen of chatten met de Alles Oké? Sup...
Lees verder
Lachen naar Takkie
Kort

Lachen naar Takkie

We hebben een speciale glimlach voor baby’s: groot en oprecht.
Lees verder
Lachen naar Takkie
Kort

Lachen naar Takkie

We hebben een speciale glimlach voor baby’s: groot en oprecht.
Lees verder
Hoe verwerk ik de afwijzing door mijn ouders?
Advies

Hoe verwerk ik de afwijzing door mijn ouders?

Beste Jolet Zeven jaar lang heb ik mijn ouders niet gesproken. Laatst vroeg ik ze om het contact te ...
Lees verder
Goed nieuws voor co-ouders
Kort

Goed nieuws voor co-ouders

Steeds verkassen van het ene naar het andere huis: dat klinkt als een hoop gedoe.
Lees verder
Mijn ouders luisteren nooit
Advies

Mijn ouders luisteren nooit

Beste Jolet, Mijn ouders zijn erg op zichzelf gericht. Ze vertellen veel en luisteren zelden. Het wo...
Lees verder
Leugens en misleiding: zo ontmasker je een bedrieger
Artikel

Leugens en misleiding: zo ontmasker je een bedrieger

Wanneer houdt je intuïtie je voor de gek en heb je te maken met leugens en misleiding? Zo ontmasker...
Lees verder
Als je ouder in de rouw is
Artikel

Als je ouder in de rouw is

Rouwende ouders, hoe steun je die? Je vader of moeder overlijdt en je wilt je achterblijvende ouder ...
Lees verder
Ouderverstoting: ‘Ik had haar vaker moeten knuffelen’
Artikel

Ouderverstoting: ‘Ik had haar vaker moeten knuffelen’

Wat doet het met een ouder als het kind elk contact verbreekt? Voor Miriam (57) kwam het totaal onve...
Lees verder
6774