Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Hoe kan ik solliciteren ondanks mijn aanvallen?

Beste Jolet

Over een tijdje ben ik klaar met mijn studie sociaal-pedagogische hulpverlening. Ik wil daarna graag gaan werken, maar weet niet of dat gaat lukken. Ik heb last van spanningsaanvallen door een trauma (ziet eruit als epilepsie) en kom onzeker over op vreemde mensen. Dat zijn dus al twee punten waarop ik afgewezen kan worden tijdens een sollicitatie. Ik zie ook erg op tegen het werken in een team, omdat ik moeite heb met sociale situaties. Ik merkte in mijn stages dat het contact met de kinderen die ik help, wél makkelijk en goed verloopt. Mijn vraag is of u me advies kunt geven over wat ik kan doen om toch een baan te vinden die bij me past. In therapie ben ik al.

Het advies

Jolet Plomp

Psychologie

Antwoord van Jolet
Werken zal uw zelfvertrouwen zeker doen groeien en uw onzekerheid verminderen. Maar hoe komt u aan die eerste baan? U bent typisch iemand die men eerst moet leren kennen voordat u op waarde wordt geschat. De beste weg is daarom: via de mensen die u al kennen. Kunt u terecht op de plek waar u stage liep? Of kunnen stagebegeleiders of docenten u helpen? U kunt ook in een andere, lagere baan beginnen te werken bij een bepaalde instelling en dan later binnen het bedrijf opklimmen. Dan kennen de leidinggevenden en de personeelschef u al.
Zoek voor het begin van uw loopbaan naar functies die niet al te veel spanning oproepen; ik raad u af om te gaan werken met kinderen met een al te traumatisch verleden. Het helpt als u een sollicitatietraining volgt waar u gesprekstechnieken kunt oefenen. Mocht u werkloos raken, dan kunt u ook bij het cwi om extra begeleiding vragen. U bent gebaat bij kleine stapjes voorwaarts. Schaam u niet – veel jonge mensen doen er jaren over om een passende baan te vinden.

Elke maand behandelt psycholoog Jolet Plomp persoonlijke lezersvragen. Deze vraag is gepubliceerd in Psychologie Magazine, juni 2007

Meer weten over dit thema? Bekijk Werk
Deel dit artikel:
2 mei 2008 | Laatst gewijzigd op 14 maart 2020

Dit vind je misschien ook interessant

Hoe presenteer 
ik me zelf?
Advies

Hoe presenteer 
ik me zelf?

Ik ben sinds een paar maanden werkzoekend. Mijn cv is breed en ik kan veel. Toch is solliciteren als...
Lees verder
Skip de winterdip. Maar hóe dan?
Branded content

Skip de winterdip. Maar hóe dan?

Koud, nat en grauw buiten? Om te voorkomen dat je er down van wordt, is er in de winter (en ook al i...
Lees verder
De hooggevoelige High Sensation Seeker (HSP én HSS) zoekt stilte én sensatie
Artikel

De hooggevoelige High Sensation Seeker (HSP én HSS) zoekt s...

Hooggevoelig zijn én snel verveeld is een lastige combinatie, weet journalist Chantal van der Leest...
Lees verder
De hooggevoelige High Sensation Seeker (HSP én HSS) zoekt stilte én sensatie
Artikel

De hooggevoelige High Sensation Seeker (HSP én HSS) zoekt s...

Hooggevoelig zijn én snel verveeld is een lastige combinatie, weet journalist Chantal van der Leest...
Lees verder
Zo kijkt een recruiter naar een cv
Kort

Zo kijkt een recruiter naar een cv

Wie als sollicitant uit de stapel wil worden gepikt moet vooral zorgen dat anderen hem of haar aanbe...
Lees verder
Zo maak je contact
Artikel

Zo maak je contact

Wees niet bang te blunderen – een vleugje gêne komt uw ‘likeability’ alleen maar ...
Lees verder
Hoe krijg ik meer zin in mijn werk?
Advies

Hoe krijg ik meer zin in mijn werk?

Beste Jolet, Al meer dan een halfjaar merk ik dat ik minder energie van mijn werk krijg. Het begon v...
Lees verder
Ik praat binnensmonds
Advies

Ik praat binnensmonds

Beste mevrouw Dijkstra, Om me heen hoor ik regelmatig dat ik binnensmonds praat. Ik kan niet goed ar...
Lees verder
Wat zijn dit voor types?
Artikel

Wat zijn dit voor types?

Vaak klopt onze eerste indruk van iemand behoorlijk goed, maar zeker niet altijd. Dat kan ongewenste...
Lees verder
Alles voor je idool
Interview

Alles voor je idool

Ze staan dagenlang bij een concertzaal, verzamelen handtekeningen, foto’s en nieuwtjes en reizen h...
Lees verder
7542