Als abonnee ontvang je als één van de eersten de nieuwste Psychologie Magazine gratis thuisbezorgd.

De vraag

Ik heb nog maar weinig familie over

Geachte mevrouw,
Ik heb nog maar weinig familie over. Mijn broer overleed twee jaar gelden (40 jaar), mijn oma drie jaar geleden en mijn ouders al langer geleden (dertig jaar en twintig jaar geleden). De enigen die nog in leven zijn is mijn zus en mijn tante. Helaas is het contact met beiden niet zo goed.

Met mijn zus heb ik het contact moeten verbreken omdat ze mij niet genoemd heeft op de rouwkaart van mijn broer en alles buiten mij om werd geregeld. Ze regelde vroeger toen mijn moeder ziek werd ook al alles. Mijn tante is de dochter van mijn oma en daar kan ik het op zich wel mee vinden, maar ze zal uit zichzelf niet het contact onderhouden.

Er zijn ook conflicten geweest over erfenisverdeling na het overlijden van mijn oma. Mijn zus heeft de waarde van de spullen laten taxeren en hierover meer dan een jaar correspondentie gevoerd met mijn tante. Dit heeft de familiebanden die toch al niet goed waren verder verslechterd. Met de kerstdagen voor de deur sta ik hier weer bij stil. Het doet me nog steeds pijn. Hoe ga ik hier voor mezelf zo goed mogelijk mee om? Van herstel van contact hoef ik niets te verwachten.
Noelle

Het advies

Beste Noelle,
Meestal hebben de mensen die in een gezin alles regelen, een groot verantwoordelijkheidsgevoel en tegelijkertijd het gevoel dat zij niet gezien worden. In de hoop dat de anderen in het gezin of de familie nu eens zien, hoe waardevol ze zijn.

Herkent u dit bij uw zus? Heeft zij voor haar gevoel altijd aandacht en zorg voor zichzelf moeten bevechten? Het beste kunt u iemand om hulp vragen – die u, uw zus en uw tante kan helpen, – om te bespreken waar het bij het verdelen van de erfenis werkelijk om gaat: namelijk enerzijds iets van het ouderlijk huis (en dat staat voor: vader en moeder) te behouden en anderzijds nu eens echt de waardering te krijgen die men altijd heeft willen hebben.

Vriendelijke groet,
Else-Marie van den Eerenbeemt en Nelly Bakhuizen

  • Else-Marie van den Eerenbeemt is familietherapeut, specialist familieverhoudingen, docent Voortgezette Opleidingen aan de HvA/ProEducation, publicist en onderzoeker op het gebied van de ouder-kind relatie. Else-Marie schreef o.a. het boek De liefdesladder, over liefde en familiegeschiedenis.
  • Neem ook een kijkje op haar site: www.else-marie.nl
Meer weten over dit thema? Bekijk Familie
Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes
Training

Laat familiepatronen los – maak je eigen keuzes

  • Herken én doorbreek je belemmerende familiepatronen
  • Ontdek hoe je je eigen pad kunt bewandelen en voel je vrijer
  • Inspirerende video’s en opdrachten onder begeleiding van een contextueel therapeut
  • Gratis special: 'Je plek in de familie' t.w.v. €9,95
Bekijk de training
Nu maar
€ 69,-
Deel dit artikel:
30 januari 2006 | Laatst gewijzigd op 4 juni 2020

Dit vind je misschien ook interessant

Een ander mens
Column

Een ander mens

Twee grote verhuisdozen staan in de garage te wachten tot mijn verlof begint. Erin: de neerslag van ...
Lees verder
Waarom wandelen je dichter bij elkaar brengt
Branded content

Waarom wandelen je dichter bij elkaar brengt

Wandelen helpt tegen depressieve gevoelens. En samen wandelen is als ‘sociale lijm’: je voelt me...
Lees verder
Zelfacceptatie: Leer jezelf te accepteren
Verhaal

Zelfacceptatie: Leer jezelf te accepteren

Onder ogen zien wie we zijn, met al onze leuke en minder leuke kanten, en er het beste van proberen ...
Lees verder
Zelfacceptatie: Leer jezelf te accepteren
Verhaal

Zelfacceptatie: Leer jezelf te accepteren

Onder ogen zien wie we zijn, met al onze leuke en minder leuke kanten, en er het beste van proberen ...
Lees verder
Mijn vader klampt zich teveel aan zijn ziekte vast
Advies

Mijn vader klampt zich teveel aan zijn ziekte vast

Dag Roos, Mijn vader is een jaar ziek geweest. Hij heeft gelukkig de ziekte met chemo overwonnen en ...
Lees verder
‘Ik was een behoorlijk lastig kind. Ik heb alles eruit gekrijst in de eerste paar jaar’
Artikel

‘Ik was een behoorlijk lastig kind. Ik heb alles eruit gek...

Lees verder
Geen intimiteit in mijn huwelijk
Advies

Geen intimiteit in mijn huwelijk

’s Avonds zijn we bekaf en hangen voor de tv totdat we gaan slapen – terwijl we vroeger veel pr...
Lees verder
Alleenstaande moeder is fysiek uitgeput
Advies

Alleenstaande moeder is fysiek uitgeput

Beste Ursela, Ik ben een alleenstaande moeder met een kind van zeven. Ik werk vier dagen tot 17.00 u...
Lees verder
Actrice Romana Vrede: ‘Op het toneel kan ik meer mezelf zijn dan daarbuiten’
Interview

Actrice Romana Vrede: ‘Op het toneel kan ik meer mezelf zi...

Mensen vinden haar best druk en overweldigend. Maar actrice Romana Vrede (46) raakte deze zomer iede...
Lees verder
David Grossman: ‘Het besef van de dood maakt het leven intens’
Interview

David Grossman: ‘Het besef van de dood maakt het leven int...

Het verdriet om zijn gesneuvelde zoon is er elke dag, nu al zes jaar lang. Toch is David Grossman ni...
Lees verder
9087