|
Indien onderstaand bericht niet goed wordt weergegeven, klik dan hier

| PERSBERICHT 21 SEPTEMBER 2011 |
|
Onderzoek Psychologie Magazine:
We hebben het niet door als iemand liegt
Psychologie Magazine onderzocht hoe goed we zijn in het doorzien van leugens. Het resultaat: we hebben het nauwelijks in de gaten als iemand tegen ons liegt. Dat komt doordat we op de verkeerde dingen letten. Zo denken we ten onrechte dat leugenaars hun blik afwenden.
|
Ruim vierduizend lezers van Psychologie Magazine testten op internet hun vaardigheid om leugens te herkennen. Ook werden ze ondervraagd over welke leugens ze zelf vertellen. De resultaten staan in het oktobernummer van Psychologie Magazine, dat 22 september in de winkel ligt.
Dit zijn de belangrijkste uitkomsten:
- We zijn slecht in het opsporen van leugens. Deelnemers aan het onderzoek moesten bepalen welke van twee filmpjes een leugen bevatte. De helft had het goed, de helft had het fout. Dat is hetzelfde als kansniveau: ze hadden dus net zo goed kunnen gokken!
- Dat komt onder andere doordat we op de verkeerde dingen letten. 60 procent van de ondervraagden let vooral op iemands lichaamstaal om te bepalen of hij liegt.
- Zo gelooft een groot deel van de ondervraagden dat leugenaars je niet recht in de ogen kijken (49 procent) en dat ze meer nerveuze bewegingen maken (70 procent). Dat zijn volgens wetenschappelijk onderzoek echter mythes.
- Om een leugenaar te ontmaskeren kun je beter goed luisteren naar wat hij zegt, bijvoorbeeld of er tegenstrijdigheden in het verhaal zitten.
- We legden de deelnemers een aantal onderwerpen voor, en vroegen of ze daar weleens over jokken. Dit zijn de resultaten:
Waar liegen we over? 79% liegt als hij iets niet mooi vindt, zoals een cadeautje 64% liegt over de reden waarom hij een afspraak afzegt 34% over hoeveel geld hij heeft uitgegeven 31% over zijn gewicht 28% over de kwaliteit van zijn seksleven 18% over zijn prestaties, zoals studie- of sportresultaten 16% over zijn salaris 10% over zijn arbeidsverleden (op zijn cv)
- Vrouwen jokken vaker over hun gewicht; ook liegen ze eerder als ze iets eigenlijk niet mooi vinden, en over hoeveel geld ze uitgeven. Mannen liegen vaker over hun prestaties en hun inkomen.
- Zelf proberen of u een leugenaar kunt ontmaskeren? Bekijk de filmpjes.
Noot voor de pers: Lees hier het hele artikel over het leugenonderzoek (niet voor verspreiding), plus tips om leugenaars te ontmaskeren; psychologiemagazine.nl/leugenonderzoek
Voor meer informatie, interviews en media-optredens kunt u contact opnemen met: Marloes Zevenhuizen, redacteur Psychologie Magazine 020 5518 533 of marloes.zevenhuizen@psychologiemagazine.nl Redactiesecretariaat: 020 5518 518. Het oktobernummer van Psychologie Magazine ligt vanaf donderdag 22 september in de winkel.
Praat verder over het leugenonderzoek op twitter met #leugenonderzoek
|
Wilt u zich aanmelden voor deze nieuwsbrief?
|