Welk onderwijs is geschikt voor mijn hoogbegaafde zoon?

Beste Lianne,
Onze zoon van 8 zit volgens ons niet op zijn plaats in het Speciaal Onderwijs, sinds 6 mei jl. Uit schooltesten blijkt nu dat hij hoogbegaafd is. Al bekend was sinds december 2008 dat hij hoger begaafd is (IQ 125 en een verwerkingssnelheid van 136).

Hij is ook hooggevoelig. Sinds maart jl. is ADHD vastgesteld en gebruikt hij ritalin. Wij zien zijn gedrag achteruitgaan onder invloed van het chaotische gedrag van zijn klasgenoten. Kunt u advies geven waar deze jongen op zijn plek is?

Met vriendelijke groet,
moeder

Expert hoogbegaafdheid Lianne Hoogeveen Expert hoogbegaafdheid Lianne Hoogeveen

Beste moeder,
U vermoedt dat uw zoon niet op zijn plaats zit in het Speciaal Onderwijs. Gezien zijn hoge intelligentie heeft u gelijk; de kans dat hij medeleerlingen tegenkomt waarin hij zichzelf qua denken en interesses zal herkennen is klein, wellicht nog kleiner dan binnen het reguliere onderwijs.

De vraag die u stelt, waar hij wel op zijn plek is, is een erg moeilijke. Wat betreft onderwijssystemen is hij eigenlijk nergens op zijn plek. Om die reden moet naar andere factoren worden gekeken, zoals de bereidheid van een school om het aanbod aan te passen aan zijn behoeften (zowel cognitief als sociaal-emotioneel), en een leerkracht die daartoe bereid en in staat is. Dit is veel gevraagd, van school en van u als ouders.

Voor kinderen als uw zoon is het van belang dat er een netwerk is van direct betrokkenen, zoals vertegenwoordigers van de school, hulpverlener(s) en ouders, die samen om tafel gaan zitten en kijken wat de beste aanpak is. Regelmatige evaluatie is van belang, om te kijken of de gekozen aanpak het gewenste effect heeft.

Ik wens u veel succes,
Lianne Hoogeveen

  • Psychologe Lianne Hoogeveen is coördinator van het Centrum voor Begaafdheidsonderzoek aan de Radboud Universiteit Nijmegen.

    Neem ook een kijkje op de site van het Centrum voor BegaafdheidsOnderzoek



Zomeractie

Login plusabonnees:

Gebruikersnaam
Wachtwoord